  • Mfr # TCF680R5SLR40MH
  • Zoro # G3778440
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Cutting Direction
Right Hand
Shank Dia.
40.00mm
Mounting Style
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF680R5SLR40MH
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
466.36mm
Shank Length
70.00mm
Min. Drill Dia.
68.00mm
Max. Drilling Depth
342.36mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Flute Length
390.00mm
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Screw Clamp
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
Number of Inserts
2
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
TCF680R5SLR40MH
Central Insert Style
TCF
Number of Coolant Holes
2
Flute Type
Slow Spiral
Flanged Shank
Yes
Toolholder Style
TCF
Drilling Application
ISO Number
TCF680R5SLR40MH
Spiral Direction
Standards
ISO 9766
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 342.36mm, TCF680R5SLR40MH, TCF, Coolant Through