  • Mfr # M1200HF032Z03A25HN07L130
  • Zoro # G3801373
Series
M1200 Mini
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
1.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M1200HF032Z03A25HN07L130
Country of Origin
Israel
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
1.70mm
Insert Size
0704
Shank Dia.
25.00mm
Neck Dia.
24.30mm
Max. Cutting Dia.
46.14mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Shank Length
90.00mm
Series
M1200 Mini
Rake
-10.100 Degrees Radial, -7 Degrees Axial
Features
Number of Coolant Holes
1
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Application
Face Milling
Compatible Hardware
Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
Max. Speed
17,600 RPM
ANSI Code
M1200HF032Z03A25HN07L130
ISO Number
M1200HF032Z03A25HN07L130
Number of Inserts
3
Toolholder Style
HN0704
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 46.14mm, Depth of Cut 1.70mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 130.00mm, ANSI Code M1200HF032Z03A25HN07L130, Compatible Hardware Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling