  • Mfr # M1200D032Z04A25HN07L130
  • Zoro # G3783289
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M1200 Mini
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
3.50mm
Material - Machining
High Speed Steel
Insert Size
0704
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M1200D032Z04A25HN07L130
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
3.50mm
Insert Size
0704
Shank Dia.
25.00mm
Neck Dia.
24.30mm
Shank Length
90.00mm
Max. Cutting Dia.
40.72mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M1200 Mini
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
120 Degrees Hexagon
Rake
-10.700 Degrees Radial, -7 Degrees Axial
Shank Type - Machining
Straight
Insert Holding Type
Screw
Number of Coolant Holes
1
Features
ISO Number
M1200D032Z04A25HN07L130
Insert Style
HNGJ....ANENLD
ANSI Code
M1200D032Z04A25HN07L130
Toolholder Style
HN0704
Cutting Application
Face Milling, Side/Shoulder Milling
Number of Inserts
4
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
Max. Speed
17,600 RPM
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 40.72mm, Depth of Cut 3.50mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 130.00mm, ANSI Code M1200D032Z04A25HN07L130, Compatible Hardware Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Side/Shoulder Milling