  • Mfr # M200D25Z03B25RN10
  • Zoro # G3800043
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M200
Overall Length
89.00mm
Depth of Cut
0.2000 in
Material - Machining
High Speed Steel
Insert Size
RN_J10T3M0_M_
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M200D25Z03B25RN10
Dimensions
Overall Length
89.00mm
Depth of Cut
0.2000 in
Insert Size
RN_J10T3M0_M_
Shank Dia.
25.00mm
Max. Cutting Dia.
1-1/4 in
Head Projection Length
40.00mm
Head Dia.
25.00mm
Shank Length
57.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M200
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Round
Rake
-15 Degrees Radial, -7 Degrees Axial
Number of Inserts
3
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
3D Profiling, Face Milling, Pocketing, Side/Shoulder Milling: Ball Nose, Slotting: Square End
ISO Number
M200D25Z03B25RN10
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Number of Coolant Holes
2
Insert Holding Type
Screw
Insert Style
RN.J10
Features
Insert Inscribed Circle
10.00mm
Max. Speed
54,700 RPM
ANSI Code
M200D25Z03B25RN10
Compatible Hardware
Insert Screw M3.5x0.6 x 8.3 T15, Torx Wrench TX15
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 1-1/4 in, Depth of Cut 0.2000 in, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 89.00mm, ANSI Code M200D25Z03B25RN10, Compatible Hardware Insert Screw M3.5x0.6 x 8.3 T15, Torx Wrench TX15, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Pocketing, Side/Shoulder Milling: Ball Nose, Slotting: Square End