  • Mfr # M200D25Z03A32RN10L250
  • Zoro # G3797873
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M200
Overall Length
250.00mm
Depth of Cut
5.00mm
Material - Machining
High Speed Steel
Shank Dia.
32.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M200D25Z03A32RN10L250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
250.00mm
Depth of Cut
5.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Insert Size
RN_J10T3M0_M_
Shank Length
218.00mm
Head Dia.
25.00mm
Max. Cutting Dia.
24.00mm
Head Projection Length
32.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M200
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Round
Rake
-14 Degrees Radial, -7 Degrees Axial
Insert Style
RN.J10
Cutting Application
3D Profiling, Face Milling, Pocketing, Side/Shoulder Milling: Ball Nose, Slotting: Square End
ANSI Code
M200D25Z03A32RN10L250
Max. Speed
54,700 RPM
Number of Inserts
3
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Inscribed Circle
10.00mm
Compatible Hardware
Insert Screw M3.5x0.6 x 8.3 T15, Torx Wrench TX15
Insert Holding Type
Screw
Features
ISO Number
M200D25Z03A32RN10L250
Number of Coolant Holes
2
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 24.00mm, Depth of Cut 5.00mm, Shank Dia. 32.00mm, Overall Length 250.00mm, ANSI Code M200D25Z03A32RN10L250, Compatible Hardware Insert Screw M3.5x0.6 x 8.3 T15, Torx Wrench TX15, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Pocketing, Side/Shoulder Milling: Ball Nose, Slotting: Square End