  • Mfr # M270TD010A10L120C
  • Zoro # G3783919
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M270
Overall Length
120.00mm
Depth of Cut
0.56mm
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
10.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M270TD010A10L120C
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
120.00mm
Depth of Cut
0.56mm
Shank Dia.
10.00mm
Insert Size
M270HF10
Shank Length
75.00mm
Head Projection Length
45.00mm
Head Dia.
10.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.50mm
Neck Dia.
8.77mm
Max. Cutting Dia.
10.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M270
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Fed
Coolant Through
ISO Number
M270TD010A10L120C
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Application
Max. Speed
57,000 RPM
Insert Holding Type
Screw
Insert Style
M270HF
Number of Inserts
1
Compatible Hardware
Insert Screw M3x0.5 x 8.4 T9, Torx Wrench
Features
Excellent in Long Reach Applications, High Metal Removal Rates
ANSI Code
M270TD010A10L120C
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 10.00mm, Depth of Cut 0.56mm, Shank Dia. 10.00mm, Overall Length 120.00mm, ANSI Code M270TD010A10L120C, Compatible Hardware Insert Screw M3x0.5 x 8.4 T9, Torx Wrench, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End, Slotting: Square End