  • Mfr # M370D063Z06WO08
  • Zoro # G3782990
Overall Length
50.00mm
Depth of Cut
1.25mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M370D063Z06WO08
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
50.00mm
Depth of Cut
1.25mm
Insert Size
80412
Max. Cutting Dia.
63.00mm
Arbor Dia.
22.00mm
Hub Outside Dia.
60.00mm
Right Hand
Insert Shape
Trigon
Rake
-10.763 Degrees Radial, -11 Degrees Axial
Number of Inserts
6
Compatible Hardware
Coolant Screw, Hardware Chave Torx DT-9IP, Insert Screw M3x0.5 x 9 IP9
Insert Style
WOEJ SRMH
Max. Speed
25,500 RPM
ANSI Code
M370D063Z06WO08
ISO Number
M370D063Z06WO08
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 63.00mm, Depth of Cut 1.25mm, Overall Length 50.00mm, ANSI Code M370D063Z06WO08, Compatible Hardware Coolant Screw, Hardware Chave Torx DT-9IP, Insert Screw M3x0.5 x 9 IP9, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Helical Milling, Plunge Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side and Face Milling, Side/Shoulder Milling: Roughing, Slotting: Square End