  • Mfr # M370D52Z04WO12
  • Zoro # G3781399
Overall Length
50.00mm
Depth of Cut
2.00mm
Insert Size
120713
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M370D52Z04WO12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
50.00mm
Depth of Cut
2.00mm
Insert Size
120713
Max. Cutting Dia.
52.00mm
Arbor Dia.
22.00mm
Hub Outside Dia.
49.00mm
Rake
-11 Degrees Axial, 9 Degrees Radial
Number of Inserts
4
Insert Style
WOEJ R
ANSI Code
M370D52Z04WO12
Max. Speed
19,160 RPM
Compatible Hardware
Coolant Screw, Insert Screw M4x0.7 x 11.5 IP15, Torx Plus Drive Wrench DT15IP
ISO Number
M370D52Z04WO12
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 52.00mm, Depth of Cut 2.00mm, Overall Length 50.00mm, ANSI Code M370D52Z04WO12, Compatible Hardware Coolant Screw, Insert Screw M4x0.7 x 11.5 IP15, Torx Plus Drive Wrench DT15IP, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Helical Milling, Plunge Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side and Face Milling, Side/Shoulder Milling: Roughing, Slotting: Square End