  • Mfr # VHSC032Z03A32XD16
  • Zoro # G3788469
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
VHSC
Overall Length
135.00mm
Depth of Cut
16.00mm
Material - Machining
High Speed Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VHSC032Z03A32XD16
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
135.00mm
Depth of Cut
16.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Insert Size
16M508
Head Projection Length
75.00mm
Shank Length
60.00mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VHSC
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
89.27 Degrees Parallelogram
Rake
-11 Degrees Radial, 7 Degrees Axial
Cutting Application
Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank
Toolholder Style
XD16
Insert Style
XDET FRALP
Max. Speed
41,500 RPM
Shank Type - Machining
Straight
Features
Best-in-Class Solution for Thin-Walled and Stepping Down Machining, Consistent Axial Gage Length with Insert Nose Radii From 0.008 in (0.2mm) up to 0.236 in (6mm), Only One Cutter Body Style to Load Inserts with Nose Radii from 0.008 in (0.2mm) up to 0.236 in (6mm), Productivity Booster up to 525in3/min (8600cm3/min MRR at Machining Aluminum Components
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
DP5009A, Torx Plus Drive Wrench
Insert Holding Type
Screw
ISO Number
VHSC032Z03A32XD16
Number of Coolant Holes
2
Number of Inserts
3
ANSI Code
VHSC032Z03A32XD16
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 16.00mm, Shank Dia. 32.00mm, Overall Length 135.00mm, ANSI Code VHSC032Z03A32XD16, Compatible Hardware DP5009A, Torx Plus Drive Wrench, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank