  • Mfr # VSM11D032Z03A25XD11L130
  • Zoro # G3794260
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
11.44mm
Shank Dia.
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VSM11D032Z03A25XD11L130
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Depth of Cut
11.44mm
Shank Dia.
25.00mm
Neck Dia.
29.45mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Head Projection Length
41.00mm
Shank Length
89.00mm
ANSI Code
VSM11D032Z03A25XD11L130
ISO Number
VSM11D032Z03A25XD11L130
Number of Inserts
3
Shank Type - Machining
Straight
Max. Speed
25,800 RPM
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 11.44mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 130.00mm, ANSI Code VSM11D032Z03A25XD11L130, Compatible Hardware Insert Screw M2.5x0.45 x 5.9 T8, Torx Wrench TX8, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End