  • Mfr # VSM11D032Z05B25XD11
  • Zoro # G3793971
Overall Length
96.00mm
Depth of Cut
11.44mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VSM11D032Z05B25XD11
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
96.00mm
Depth of Cut
11.44mm
Shank Dia.
25.00mm
Head Projection Length
39.00mm
Neck Dia.
29.45mm
Shank Length
57.00mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Rake
-6.567 Degrees Radial, 9.6 Degrees Axial
Max. Speed
25,800 RPM
ANSI Code
VSM11D032Z05B25XD11
ISO Number
VSM11D032Z05B25XD11
Number of Inserts
5
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 11.44mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 96.00mm, ANSI Code VSM11D032Z05B25XD11, Compatible Hardware Insert Screw M2.5x0.45 x 5.9 T8, Torx Wrench TX8, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End