  • Mfr # VSM17D40Z03M016XD17
  • Zoro # G3791302
Key Features
Series
VSM17
Overall Length
64.50mm
Depth of Cut
16.20mm
Material - Machining
High Speed Steel
Shank Dia.
29.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VSM17D40Z03M016XD17
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
64.50mm
Depth of Cut
16.20mm
Shank Dia.
29.00mm
Insert Size
1704
Connection Size
M16
Head Projection Length
40.00mm
Min. Cutting Dia.
40.00mm
Shank Length
24.50mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VSM17
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-6.9 Degrees Radial, 8.5 Degrees Axial
Number of Coolant Holes
1
Number of Inserts
3
Compatible Hardware
Insert Screw M4x0.7 x 8.4 T15, Torx Wrench TX15
Toolholder Style
XDPT17
Shank Type - Machining
Threaded
ANSI Code
VSM17D40Z03M016XD17
Insert Style
XD.T PE R
Features
Max. Speed
29,800 RPM
90 Degrees
Cutting Application
ISO Number
VSM17D40Z03M016XD17
Insert Holding Type
Screw
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 16.20mm, Shank Dia. 29.00mm, Overall Length 64.50mm, ANSI Code VSM17D40Z03M016XD17, Compatible Hardware Insert Screw M4x0.7 x 8.4 T15, Torx Wrench TX15, Connection Size M16, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End, Slotting: Square End