Indexable Cutting Head Unit, KM50TSS25JMCLNR12, 141.95mm L, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM50TSS25JMCLNR12
  • Zoro # G3571362
Overall Length
141.95mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM50TSS25JMCLNR12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
141.95mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
87.23mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
KM50TSS25JMCLNR12
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Approach Angle
95 Degrees
Standards
ISO 26622
ISO Number
KM50TSS25JMCLNR12
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Center to Cutting Tip
17.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Style
CN
Cutting Application
Boring
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Number of Coolant Holes
1
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 141.95mm, KM50TSS25JMCLNR12, 95 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand