  • Mfr # TDS412A18500
  • Zoro # G2526279
Overall Length
153 mm
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDS412A18500
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
18.5 mm
Shank Dia.
20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
101 mm
Drilling Depth
77.00mm
Shank Length
50 mm
Maximum Drilling Depth
77 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Point Length
3.2130mm
Drill Length Class
Jobber-Length
List Number
TDS412
Decimal Equivalent
0.7283
1
Standards
ANSI, DIN 6535, DIN 6537, ISO
Helix Angle
28 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron
Spiral Direction
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
K
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Number of Coolant Holes
Series
TDS412
Drill Bit Point Type
TDS Point
Material Grade - Machining
WK15PD
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Decimal Equivalent 0.7283, Metric, Drill Bit Point Type TDS Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2