  • Mfr # M270BF32
  • Zoro # G4879940
/ea
Free Shipping & Returns
ISO Number
M270BF32
Hardened (H) Compatibility
Yes
Nose Radius
0.630"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M270BF32
Nose Radius
0.630"
Mounting Hole Dia.
6.65mm
Insert Thickness
0.187"
Insert Size
32
Cutting Edge Length
32.00mm
Thickness
0.187 in
Corner Radius
16.00mm
Width
32.00mm
Through Hole Inside Dia.
6.65mm
ISO Number
M270BF32
Item
Ball Nose Milling Insert
Hardened (H) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Neutral
Insert Shape
Ballnose
Coating
TiALOX
ANSI Number
M270BF32
Cast Iron (K) Compatibility
Insert Application
Finishing
Stainless (M) Compatibility
No
No. of Edges
2
Super Alloy (S) Compatibility
No
Chip-Breaker
Inscribed Circle
32.00mm