  • Mfr # M270BR12
  • Zoro # G4838132
ISO Number
M270BR12
Insert Thickness
0.125"
ANSI Number
M270BR12
Grade
TN6540
Insert Size
12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M270BR12
Insert Thickness
0.125"
Insert Size
12
Nose Radius
0.236"
Mounting Hole Dia.
3.55mm
Thickness
0.125 in
Corner Radius
6.00mm
Through Hole Inside Dia.
3.55mm
Cutting Edge Length
12.00mm
Width
12.00mm
Details
ISO Number
M270BR12
ANSI Number
M270BR12
Grade
TN6540
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Yes
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Stainless (M), Steel (P), Super Alloy (S)
Inscribed Circle
12.00mm