  • Mfr # M270BR25
  • Zoro # G4829242
ISO Number
M270BR25
Rake
Negative
Nose Radius
0.492"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M270BR25
Nose Radius
0.492"
Insert Size
25
Mounting Hole Dia.
5.65mm
Insert Thickness
0.187"
Corner Radius
12.50mm
Through Hole Inside Dia.
5.65mm
Width
25.00mm
Cutting Edge Length
25.00mm
Thickness
0.187 in
ISO Number
M270BR25
Rake
Negative
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Insert Shape
Ballnose
Coating
Al2O3
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
No
Inscribed Circle
25.00mm