  • Mfr # BDGT11T308FRAL
  • Zoro # G3788204
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Insert Thickness
0.1528"
Mounting Style
Taper Screw
For Use With
M6800 Series 90 Degrees Shoulder Mills
Insert Style
BDGT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BDGT11T308FRAL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Thickness
0.1528"
Insert Size
11T308
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Corner Radius
0.80mm
Width
6.68mm
Through Hole Inside Dia.
2.79mm
Cutting Edge Length
11.00mm