  • Mfr # BDMT11T308ERML
  • Zoro # G3790182
/ea
Key Features
Insert Shape
Parallelogram
Insert Material
Carbide
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Chip-Breaker
Yes
ISO Number
BDMT11T308ERML
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BDMT11T308ERML
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Insert Size
11T308
Insert Thickness
0.1500"
Thickness
0.1500 in
Cutting Edge Length
11.00mm
Width
6.67mm
Through Hole Inside Dia.
2.79mm
Corner Radius
0.80mm