  • Mfr # BDMT11T312ERML
  • Zoro # G3787531
/ea
Key Features
ISO Number
BDMT11T312ERML
Cutting Direction
Right Hand
Mounting Style
Taper Screw
For Use With
M6800 Series 90 Degrees Shoulder Mills
Grade
TN6430
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BDMT11T312ERML
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Size
11T312
Insert Thickness
0.1500"
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Through Hole Inside Dia.
2.79mm
Thickness
0.1500 in
Cutting Edge Length
11.00mm
Width
6.69mm
Corner Radius
1.20mm