  • Mfr # BDMT11T320ERML
  • Zoro # G3792142
/ea
Key Features
Series
M6800
Chip-Breaker
Yes
Insert Thickness
0.1500"
Lead Angle
75 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BDMT11T320ERML
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Thickness
0.1500"
Insert Size
11T320
Mounting Hole Dia.
2.79mm
Width
6.72mm
Through Hole Inside Dia.
2.79mm
Cutting Edge Length
11.00mm
Thickness
0.1500 in
Corner Radius
2.11mm