  • Mfr # APPT160416PDSRMM
  • Zoro # G3792002
/ea
Key Features
Mounting Hole Dia.
4.47mm
Insert Material
Carbide
Chip-Breaker
Yes
Insert Style
APPT
ISO Number
APPT160416PDSRMM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
APPT160416PDSRMM
Country of Origin
United States
Dimensions
Mounting Hole Dia.
4.47mm
Insert Thickness
0.2070"
Insert Size
160416
Corner Radius
1.60mm
Depth of Cut
15.00mm
Through Hole Inside Dia.
4.47mm
Cutting Edge Length
16.00mm
Thickness
0.2070 in
Width
9.43mm