  • Mfr # TDS411A11900
  • Zoro # G2739639
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
11.9 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
55 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TDS411A11900
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
11.9 mm
Overall Length
102 mm
Flute Length
55 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
11.90mm
Shank Dia.
12 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlCrN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
TDS411A
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.4685
Grade
WK15PD
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Primary Material Application
TiAlN PVD Coating for Cast Iron
Drill Bit Point Type
Conical
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 11.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlCrN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.4685