  • Mfr # VDS201A01200
  • Zoro # G2736023
Overall Length
58 mm
Flute Length
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS201A01200
Drill Bit Size
1.2 mm
Overall Length
58 mm
Flute Length
7 mm
Shank Dia.
4 mm
Sizes Included
1.20mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Drill Point Length
0.1800 mm
Shank Length
28 mm
Maximum Drilling Depth
5.00 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
List Number
VDS201A
Decimal Equivalent
0.0472
Grade
WU25PD
Coolant Fed
Coolant Through
Series
VDS201
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Shank Type - Machining
Straight
Spiral Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
WU25PD
Sheeter Drill
No
Number of Coolant Holes
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 1.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.0472