  • Mfr # VDS201A04300
  • Zoro # G2734370
Overall Length
66 mm
Flute Length
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VDS201A04300
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
4.3 mm
Overall Length
66 mm
Flute Length
24 mm
Shank Dia.
6 mm
Sizes Included
4.30mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Maximum Drilling Depth
17.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
0.7100 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
VDS201A
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Decimal Equivalent
0.1693
Flute Type
Spiral
Grade
WU25PD
Coolant Fed
Coolant Through
Series
VDS201
Sheeter Drill
No
Number of Coolant Holes
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Spiral Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
WU25PD
Drill Bit Point Type
Conical Point
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 4.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.1693