  • Mfr # M1600U200Z04S075ON06
  • Zoro # G805848958
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.575 in
Shank Dia.
0.7500 in
Standards
ANSI
Features
Low Cost per Edge
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M1600U200Z04S075ON06
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
1.575 in
Shank Dia.
0.7500 in
Depth of Cut
0.1457 in
Max. Cutting Dia.
2 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Standards
ANSI
Features
Low Cost per Edge
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Direction
Right Hand
Insert Style
Octogon 135
Insert Shape
Octogon 135
Side Cutting Edge Angle
43 Degrees
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 2 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.1457 in, Coolant Fed Coolant Through