  • Mfr # M8090D063Z07S22SN12
  • Zoro # G305848908
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
40.00 mm
Shank Dia.
22.00 mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Features
Cast Iron Finishing
Standards
ISO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M8090D063Z07S22SN12
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
40.00 mm
Shank Dia.
22.00 mm
Max. Cutting Dia.
2.4803 in
Depth of Cut
0.4528 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Features
Cast Iron Finishing
Standards
ISO
Side Cutting Edge Angle
89 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Insert Style
Square 90
Insert Shape
Square 90
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 2.4803 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.4528 in, Coolant Fed Non-Coolant Through