  • Mfr # VSM22D160Z10S40XP22
  • Zoro # G005848895
Overall Length
63.00 mm
Shank Dia.
40.00 mm
Standards
ISO
Features
Low Cost per Edge
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VSM22D160Z10S40XP22
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
63.00 mm
Shank Dia.
40.00 mm
Max. Cutting Dia.
6.2992 in
Depth of Cut
0.7874 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Standards
ISO
Features
Low Cost per Edge
Insert Style
Parallelogram 80
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Parallelogram 80
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 6.2992 in, Arbor Dia. Not Applicable, Depth of Cut 0.7874 in, Coolant Fed Coolant Through