  • Mfr # GT025004
  • Zoro # G7700047
/ea
Key Features
Overall Length
80.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
6.00mm
Tap Chamfer
Semi-Bottoming
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GT025004
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Thread Length
17.00mm
Tap Thread Size
M6-1.00
Thread Size
M6x1
65% Thread Drill Size
13/64 in
Square Size
4.90mm
Drill Bit Size
0.1969 in
Shank Length
50.00 mm
75% Thread Drill Size
5.00 mm
55% Thread Drill Size
5.25 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Semi-Bottoming
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Standards
DIN 371
Tap Thread Type
UNC
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
TiN
Tap Grouping
Tap
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Primary Material Application
Steel
Measurement System
Helix Angle
25 Degrees
Shank Type - Machining
Straight
Spiral Direction
Thread Limit
6H
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Thread Pitch
1.00mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Nickel, Titanium
Features
Form C Semi-Bottoming Chamfer
Thread Standard
Secondary Material Application ISO Code
S
Series
GT02
Primary Material Application ISO Code
P
Extended Neck
Yes
Material Grade - Machining
WP31MG
Tap Shank Standard
DIN 371
Class of Fit
List Number
GT02
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M6x1, Metric, Overall Length 80 mm, Powdered Metal, Not Applicable, Thread Length 17 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.00 mm, Thread Limit 6H, Class of Fit 6H, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3