  • Zoro # G3623584
/ea
Key Features
Shank Dia.
3.58mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Metric
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
19002
Zoro #
G3623584
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Shank Dia.
3.58mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M3
Overall Length
49.00mm
Thread Length
15.88 mm
Tap Thread Size
M3-0.5
Size
Square Size
0.1100 in
75% Thread Drill Size
2.50 mm
Thread Size
M3x0.5
Shank Length
1 9/32 in
55% Thread Drill Size
#37
65% Thread Drill Size
#37
Pitch Diameter Limit
D3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Thread Type
Metric Coarse
Standards
ANSI
Tap Grouping
Tap
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
TiCN
Series
5351/2351
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Thread Pitch
0.50 mm
Primary Material Application ISO Code
P
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
K, M, N
Primary Material Application
Steel
Thread Standard
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Thread Limit
D3
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Class of Fit
JIS 2
Helix Angle
0 Degrees
List Number
5351TC
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M3x0.5, Metric, Overall Length 49.21 mm, High Speed Steel, TiCN, Right Hand, Thread Length 15.88 mm, 75 Percent Thread Drill Size 2.50 mm, Thread Limit D3, Class of Fit JIS 2, Number of Flutes 2