  • Mfr # 40021400T032S
  • Zoro # G3874252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
14.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40021400T032S
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
14.00mm
Length of Cut
32 mm
Shank Dia.
14 mm
Overall Length
83 mm
Milling Dia.
14 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Cutting Direction
Right Hand
Item
Square End Mill
Series
GP
End Mill Application
Finishing
List Number
4002
End Mill Style
Square
Helix Angle
30 Degrees
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Material Grade - Machining
TiAlN
Finish - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Measurement System
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application ISO Code
K
Primary Material Application
Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 14 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 32 mm, Overall Length 83 mm, Shank Dia. 14 mm, Neck Dia. Not Applicable