  • Mfr # D0030700W008S
  • Zoro # G3876842
Milling Diameter
7.00mm
Length of Cut
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0030700W008S
Milling Diameter
7.00mm
Length of Cut
8 mm
Shank Dia.
8 mm
Overall Length
58 mm
Milling Dia.
7 mm
End Mill Style
Square
Item
Square End Mill
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
All Materials
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 7 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Length of Cut 8 mm, Overall Length 58 mm, Shank Dia. 8 mm, Neck Dia. Not Applicable