  • Mfr # IAT-2000-6
  • Zoro # G7967111
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Hole Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IAT-2000-6
Overall Length
3 in
Hole Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Max. Depth
2.000"
Flat Width
0.0570 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Split Length
0.275"
Neck Dia.
0.3650"
Max. Bore Depth
2"
Groove Width
0.1440"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.1200 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal ACME Threading Tool
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Offset Point
0.0720 in
Max. Threads per Inch
6
Thread Standard
ACME
Included Angle
29 Degrees
Features
Cutter Material
Series
IAT
Thread Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Offset
0.072"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading