  • Mfr # A32SDCLNR12KC04
  • Zoro # G3821691
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Insert Size
120408
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
A32SDCLNR12KC04
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Cutting Dia.
1.2600mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A32SDCLNR12KC04
Country of Origin
India
Dimensions
Insert Size
120408
Cutting Dia.
1.2600mm
Shank Dia.
32.00mm
Overall Length
250.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Shank Length
206.55mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
A32SDCLNR12KC04
Rake
Shank Material
High Speed Steel
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Insert Holding Type
Top Clamping
Number of Coolant Holes
1
Toolholder Style
A-DCL-KC
ANSI Code
A32SDCLNR12KC04
Insert Style
CN.120408
Center to Cutting Tip
0 in
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style CN.120408, Right Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code A32SDCLNR12KC04, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Coolant Through