  • Mfr # A40TDCLNL12KC04
  • Zoro # G3820982
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Insert Size
120408
Cutting Direction
Left Hand
Rake
-5 Degrees Axial, -9 Degrees Radial
ISO Number
A40TDCLNL12KC04
Cutting Dia.
1.5750mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A40TDCLNL12KC04
Country of Origin
India
Dimensions
Insert Size
120408
Cutting Dia.
1.5750mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
300.00mm
Min. Bore Dia.
50.00mm
Shank Length
216.50mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
Rake
ISO Number
A40TDCLNL12KC04
Insert Style
CN.120408
Center to Cutting Tip
0 in
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
ANSI Code
A40TDCLNL12KC04
Shank Material
High Speed Steel
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Insert Holding Type
Top Clamping
Toolholder Style
A-DCL-KC
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style CN.120408, Left Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code A40TDCLNL12KC04, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Coolant Through