  • Mfr # A32SDDUNR15KC06
  • Zoro # G3820483
Insert Size
150608
ISO Number
A32SDDUNR15KC06
Rake
-12 Degrees Radial, -6 Degrees Axial
Shank Dia.
32.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A32SDDUNR15KC06
Insert Size
150608
Shank Dia.
32.00mm
Cutting Dia.
1.2600mm
Overall Length
250.00mm
Shank Length
207.21mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
ISO Number
A32SDDUNR15KC06
Rake
ANSI Code
A32SDDUNR15KC06
Cutting Application
Back Boring, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Toolholder Style
A-DDU-KC
Center to Cutting Tip
0 in
Insert Style
DN..
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style DN.., Right Hand, Back Boring, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code A32SDDUNR15KC06, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Coolant Through