  • Mfr # A32SDVUNR16KC04
  • Zoro # G3820474
Insert Size
160408
Rake
-10.5 Degrees Radial, -3 Degrees Axial
ISO Number
A32SDVUNR16KC04
Cutting Dia.
1.2600mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A32SDVUNR16KC04
Insert Size
160408
Cutting Dia.
1.2600mm
Shank Dia.
32.00mm
Overall Length
250.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Shank Length
209.47mm
Insert Cutting Edge Length
16.61mm
Rake
ISO Number
A32SDVUNR16KC04
Toolholder Style
A-DVU-KC04
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
ANSI Code
A32SDVUNR16KC04
Insert Style
VN..
Center to Cutting Tip
0 in
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style VN.., Right Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code A32SDVUNR16KC04, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Coolant Through