  • Mfr # A25RDWLNL06KC04
  • Zoro # G3820325
Key Features
Insert Size
060408
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
A25RDWLNL06KC04
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Cutting Dia.
0.9840mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A25RDWLNL06KC04
Country of Origin
India
Dimensions
Insert Size
060408
Cutting Dia.
0.9840mm
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
200.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Shank Length
161.17mm
Insert Cutting Edge Length
6.52mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
A25RDWLNL06KC04
Rake
Center to Cutting Tip
0 in
Shank Material
High Speed Steel
Insert Style
WN..
Insert Holding Type
Top Clamping
ANSI Code
A25RDWLNL06KC04
Number of Coolant Holes
1
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
A-DWL-KC04
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style WN.., Left Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code A25RDWLNL06KC04, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Coolant Through