Thread Turning Toolholder, E12QSCLCR06
  • Mfr # E12QSCLCR06
  • Zoro # G3750912
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Offset
Cutting Dia.
0.4724mm
Overall Length
180.00mm
Insert Size
060204
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E12QSCLCR06
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutting Dia.
0.4724mm
Overall Length
180.00mm
Insert Size
060204
Shank Dia.
12.00mm
Min. Bore Dia.
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
6.45mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Offset
Rake
-8 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
ISO Number
E12QSCLCR06
Number of Coolant Holes
1
ANSI Code
E12QSCLCR06
Insert Holding Type
Screw Clamping
Shank Material
Carbide
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Toolholder Style
E-SCLC
Coolant Fed
Coolant Through
Center to Cutting Tip
0.19mm
Insert Style
CC..
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style CC.., Right Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code E12QSCLCR06, Center to Cutting Tip 0.19mm, Coolant Fed Coolant Through