  • Mfr # S40TCCLNR12MN4
  • Zoro # G3749250
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Insert Size
120408
Rake
-14 Degrees Radial, -6 Degrees Axial
Shank Shape
Offset
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S40TCCLNR12MN4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Insert Size
120408
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
260.00mm
Cutting Dia.
1.5748mm
Min. Bore Dia.
55.00mm
Head Length
40.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Rake
Shank Shape
Offset
Cutting Direction
Right Hand
Center to Cutting Tip
0 in
ISO Number
S40TCCLNR12MN4
Toolholder Style
S-CCLN-MN
Insert Style
CN.N120408
ANSI Code
S40TCCLNR12MN4
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Insert Holding Type
Top Clamping
Shank Material
High Speed Steel
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style CN.N120408, Right Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code S40TCCLNR12MN4, Center to Cutting Tip 0 in, Coolant Fed Non-Coolant Through