Thread Turning Toolholder, WMTSR162B042
  • Mfr # WMTSR162B042
  • Zoro # G3748654
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Length
119.38mm
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Square
Overall Length
6 in
Insert Size
2B
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMTSR162B042
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Length
119.38mm
Overall Length
6 in
Insert Size
2B
Shank Width
1 in
Shank Height
1 in
Depth of Cut
0.4200"
Head Length
33.10mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Cutting Direction
Right Hand
Shank Shape
Square
Cutting Application
Cut-Off, Grooving, Profiling, Turning
Shank Material
High Speed Steel
Insert Style
WMTS094I2BP02PT
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Center to Cutting Tip
1"
ANSI Code
WMTSR162B042
Insert Holding Type
Clamp
Toolholder Style
WMT
ISO Number
WMTSR162B042
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Cutting Direction Right Hand, Shank Width 1 in, Shank Height 1 in, Overall Length 6 in