Thread Turning Toolholder, WMTSR2020K20
  • Mfr # WMTSR2020K20
  • Zoro # G3749390
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Shape
Square
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
125.00mm
Insert Size
4
Shank Length
83.21mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WMTSR2020K20
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Size
4
Shank Length
83.21mm
Head Length
41.28mm
Depth of Cut
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Shank Shape
Square
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
WMTSR2020K20
Cutting Application
Cut-Off, Grooving, Profiling, Turning
Coolant Fed
Non-Coolant Through
ANSI Code
WMTSR2020K20
Center to Cutting Tip
20.00mm
Insert Holding Type
Clamp
Insert Style
WMTS400M4P03PT
Shank Material
High Speed Steel
Toolholder Style
WMT
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style WMTS400M4P03PT, Right Hand, Cut-Off, Grooving, Profiling, Turning, Shank Width 20.00mm, ANSI Code WMTSR2020K20, Center to Cutting Tip 20.00mm, Coolant Fed Non-Coolant Through