  • Zoro # G7513175
/ea
Key Features
Body Material
304L Stainless Steel
Seat Material
Plastic
Overall Height
24.25 in
Spring Material
Stainless Steel
Standards
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4-375AST
Zoro #
G7513175
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
24.25 in
Overall Length
50 in
Overall Width
12.5 in
Connection Size - Side 1
4 in
Nominal Valve Size
4 in
Connection Size - Side 2
4 in
Check Valve Length
Details
Item
Reduced Pressure Principle Backflow Prev
Body Material
304L Stainless Steel
Seat Material
Plastic
Spring Material
Stainless Steel
Standards
Mounting Orientation
Horizontal
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Shut-Off Valve Included
NRS Gate Valve
Seal Material
Buna-N, EPDM
Hazard Protection Level
High Health Hazard
Includes Freeze Sensor
No Freeze Sensor
Backflow Preventer Type
Reduced Pressure Assembly (RP)
Operating Temperature - Minimum
33 Degrees F
Connection Type - Side 1
Flange
Connection Type - Side 2
Flange
Includes Strainer
No Strainer
For Media
Water
Maximum Pressure - Operating
175 psi