  • Mfr # WGB5IESN36
  • Zoro # G8868815
Length
36"
Finish
Satin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WGB5IESN36
Length
36"
Width
36"
Height
3"
Overall Length
37 in
Height (In.)
Bar Length
36 in
Finish
Satin
Center to Center Hole Distance
34 3/4 in
Description
Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Satin, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 36 in, Overall Length 37 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant Yes, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 34 3/4 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Includes 3M VHB Waterproof Tape, Stainless Steel Screws, Projection 2 3/4 in, Standards 2010 ADAAG, 2017 ANSI, ADA Compliant