  • Mfr # WGB5SSPE18
  • Zoro # G8939122
Type
Peened
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WGB5SSPE18
Length
18"
Width
18"
Height
3"
Overall Length
21 in
Bar Length
18"
Type
Peened
Features
Anti-Slip Grip
Center to Center Hole Distance
18 in
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Peened Satin, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 18 in, Overall Length 21 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 18 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Features Anti-Slip Grip, Includes Stainless Steel Screws