  • Mfr # WGB5SSPE36
  • Zoro # G8939147
Type
Peened
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WGB5SSPE36
Length
36"
Width
36"
Height
3"
Overall Length
39 in
Bar Length
36"
Type
Peened
Features
Anti-Slip Grip
Center to Center Hole Distance
36 in
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Peened Satin, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 36 in, Overall Length 39 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 36 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Features Anti-Slip Grip, Includes Stainless Steel Screws