  • Mfr # PFP711-DRY-45BF-MAXI45
  • Zoro # G1603924
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PFP711-DRY-45BF-MAXI45
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Bolt Circle Diameter
5.4 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Flange Diameter
4.5 in
Nominal Dial Size
Case Depth
2.15 in
Case Diameter
4.76 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Panel-Mount Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
PFP
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 1,000
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP66, NEMA 4X
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
Yes
Features
Adjustable Pointer, Bayonet Style Ring
Smallest Graduation
1 psi/10 kPa
For Use With
Media Compatible with 316L Stainless Steel
Case Color
Stainless Steel
Gauge Primary Range Numbered Graduations
10/100
Gauge Secondary Range Values
0 to 690
Gauge Special Options
Maximum Reading Pointer
Includes
Restrictor Screw
Socket Material
316L Stainless Steel
Calibration Certificate Included
No
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5/50
Case Material
304 Stainless Steel
Standards
ANSI/ASME, ASME, CRN, EN60529-1 (IEC529-1), ROHS
Connection Type
MNPT
Gauge Case Liquid
None
Freeze Resistant Movement
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 5.40 in Dia Bolt Circle
Accuracy Scale
Full Scale
Case Construction
Welded Joint
Field Fillable
Includes Vent Plug
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 1A
Process Connection Gender
Male
Secondary Pressure Range
0 to 7,000
Dial Color
White
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 120 Degrees C, -40 Degrees to 250 Degrees F
Bezel Gasket Material
Buna-N
Cleaned for Oxygen Service
Non-Sparking
Mounting Hardware Included
Compatible Process Media
Oil
Removable Bezel
Dial Face Material
Aluminum
Scale Type
Dual
Vibration Resistance
Field-Fillable
Process Temperature Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Primary Scale Minor Graduations
5, 50
Bezel Material
Pointer Color
Black
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Secondary Scale Units
kPa
Movement Material
Pointer Characteristics
Micrometer Adjustable
Bezel Mounting Type
Bayonet
Pointer Material
Aluminum
Includes Calibration Certificate
Sensor Type
Bourdon Tube
Sensor Material
316L Stainless Steel
Primary Scale Numeric Increments
Dry Dampening Feature
None
Includes Mounting Hardware
Adjustable Pointer
Adjustable Maxi Pointer
Pressure Range Type
Pressure
Over-Pressure Limit
25%
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP66
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Secondary Scale Pressure Measurement - Maximum
7,000 kPa
NEMA Enclosure Rating
4X
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi