  • Mfr # PFQ904-DRY-25FF
  • Zoro # G1605394
Accuracy
+/-1.5%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PFQ904-DRY-25FF
Case Depth
0.772 in
Bolt Circle Diameter
2.898 in
Flange Diameter
2.5 in
Case Diameter
2.445 in
Item
Panel-Mount Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.5%
Primary Pressure Range
0 to 100
Primary Scale Units
psi
Gauge Primary Range Smallest Graduation
10/50
Smallest Graduation
2 psi/10 kPa
Gauge Secondary Range Values
0 to 690
For Use With
Media Compatible with Bronze, Not for Oxygen Service
Socket Material
Brass
Gauge Primary Range Numbered Graduations
20/100
Over-Pressure Limit
25%
Secondary Pressure Range
0 to 690
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 2.898 in Dia Bolt Circle
Pressure Range Type
Pressure
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F (-40 Degrees to 93 Degrees C)
Sensor Material
Phosphor Bronze
Full Scale
Movement Material
Brass OT59
0 psi
690 kPa
100 psi