  • Mfr # PFQ900-DRY-25FF
  • Zoro # G1605309
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PFQ900-DRY-25FF
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Flange Diameter
2.5 in
Case Depth
0.772 in
Bolt Circle Diameter
2.898 in
Nominal Dial Size
Case Diameter
2.445 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Panel-Mount Vacuum Gauge
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Type
NPT
Application
Compressors, Hydraulics, Machinery, Motors, Pneumatics, Pumps
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
PFQ
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
30 to 0
Primary Scale Units
in Hg
IP/NEMA Rating
IP65
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
No
Case Material
304 Stainless Steel
Standards
ASME, CRN
Gauge Secondary Range Values
-100 to 0
Gauge Primary Range Numbered Graduations
5/20
Features
Ring Terminal
Connection Type
MNPT
Case Color
Metallic
Calibration Certificate Included
Gauge Special Options
Heavy Duty
Gauge Primary Range Smallest Graduation
1/10
Smallest Graduation
0.5 in Hg/2 kPa
For Use With
Media Compatible with Bronze
Socket Material
Brass OT58
Non-Sparking
Cleaned for Oxygen Service
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Includes Calibration Certificate
Pointer Color
Black
Dry Dampening Feature
None
Pointer Material
Aluminum
Field Fillable
Yes
Sensor Type
Bourdon Tube
Bezel Gasket Material
Silicone
Compatible Process Media
Air, Water
Bezel Material
Includes Mounting Hardware
Accuracy Scale
Full Scale
Bezel Mounting Type
Crimped
Dial Face Material
Aluminum
Pressure Range Type
Vacuum
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 2.898 in Dia Bolt Circle
Includes Vent Plug
Scale Type
Dual
Gauge Case Liquid
None
Secondary Pressure Range
-101 to 0
Removable Bezel
Dial Color
White
Vibration Resistance
Field-Fillable
Secondary Scale Units
kPa
Over-Pressure Limit
25%
Case Construction
Welded Joint
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Freeze Resistant Movement
Process Connection Gender
Male
Sensor Material
Bronze
Operating Temperature Range
Primary Scale Vacuum Measurement - Minimum
0 in Hg
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP65
NEMA Enclosure Rating
4
Primary Scale Vacuum Measurement - Maximum
30 in Hg
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
-30 in Hg
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Secondary Scale Vacuum Measurement - Minimum
-101 kPa
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Secondary Scale Pressure Measurement - Maximum
-100 kPa
Secondary Scale Vacuum Measurement - Maximum
0 kPa
Compatible with Brand
Universal
Secondary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 kPa
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 in Hg