  • Mfr # WOD MTC5-58500-LOG-60-BLA
  • Zoro # G815068001
/ea
Key Features
Material
Crepe Paper
Tape Adhesive
Rubber
Tape Thickness
5.5 Mil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WOD MTC5-58500-LOG-60-BLA
Country of Origin
United States
Dimensions
Tape Width
58.5 inch
Tape Thickness
5.5 Mil
Details
Tape Color
Black
Material
Crepe Paper
Tape Adhesive
Rubber
Description
Tape is Available in 6 Vibrant Colors
Black - White - Red - Yellow - Green - Blue
Rainbow Pack Includes
Product Applications
  • For color coding for identification or differentiation.
Technical Properties
  • Adhesive: Synthetic Rubber Resin How are adhesives different?
  • Carrier/Backing: saturated crepe paper
  • Thickness: 5.4 mils (carrier, adhesive) What is mil thickness?
  • Adhesion: 32 ounces per inch (to stainless steel test panel)
  • Tensile Strength: 19 pounds per inch (longitudinal)
  • Service/Operating Temperature: 50°F to 90°F
  • Elongation: 7%
  • Core: 3" Diameter